Vyhledej
Zvičina > Turistika > ZOO a Safari

Šimpanz spadl z leknutí nebo se popral? Královédvorská zoo ukazuje na důsledek silvestrovských ohňostrojů a petard

Redakce / 5.01.2025, Dvůr Králové nad Labem
Šimpanzí dědeček Dingo zemřel pár dnů po Silvestru v královédvorské zoo na vnitřní zranění. Safari park tak přišel o starého šimpanze, který hrál ve skupině roli stmelujícího prvku a chovatelé ho popisovali jako výjimečně klidné a vlídné zvíře.

Právě proto poukazují na překvapení, když se dozvěděli na základě výsledku pitvy, že Dingo zemřel na vnitřní zranění, způsobené pádem nebo potyčkou ve skupině. Domnívají se, že prapůvodním spouštěčem jednání tohoto klidného samce by mohly být silvestrovské oslavy v podobě hlučných ohňostrojů a petard ve městě.

Dingo se narodil na počátku 70. let v Africe, do Dvora Králové dorazil na začátku osmdesátých let z cirkusu.  Navzdory vysokému věku se těšil poměrně dobrému zdraví, v posledních letech se u něj projevily komplikace s očima. Jeho genetická informace je v chovu velmi cenná, stal se otcem čtyř mláďat. 

V pátek ráno našli chovatelé tohoto samce bez známek života. Veterinární pitva prokázala, že příčinou bylo vážné zranění vnitřních orgánů, jiné vážnější problémy se nenašly. K traumatu pravděpodobně došlo v důsledku pádu nebo potyčky ve skupině. Prvních změn si chovatelé povšimli ráno 1. ledna, Dinga záhy oddělili a na páteční ráno plánovali jeho vyšetření. 

Velkou diskusi otevřel u úmrtí šimpanze Dinga na fcb stránce Safari parku předpoklad zástupců Safari parku, že „k pádu z parkosu či vzniku potyčky mezi členy skupiny došlo v důsledku leknutí a rozrušení, které způsobil hluk rachejtlí během silvestrovské noci“. „Obyvatelé Dvora Králové jich zažili ten večer nespočet. Jedna z nich se nejspíš stala osudnou Dingovi,“ doplnil na svém oficiálním fcb profilu Safari park.

Někteří komentující žádají přijetí nového předpisu města Dvůr Králové a spolupráci zástupců zoo a města při zavádění zásadnějších omezení silvestrovských ohňostrojů a petard ve městě. Jiní poukazují na fakt, že 50 let petardy tomuto staršímu šimpanzovi nevadili a najednou mohou za jeho smrt. Zároveň se diví, že případná potyčka členů skupiny či pád nebyly zaznamenány na kamery, které jsou umístěné i uvnitř pavilonů. 

Ačkoliv se skutečný prapůvod vzniku vnitřního zranění již bude těžko dokazovat, právě věk 50 let se obecně považuje za maximální věk dožití šimpanz v zajetí. 


Kateřina Sekyrková

Zdroj: fcb Safari park

 
Vaše komentáře

Přečteno 1261x