Vyhledej
Zvičina > Turistika

Muttichovy němé značky stále pomáhají turistům v Krkonoších

Redakce / 4.01.2022, Trutnovsko a Úpicko
Možná jste se s nimi na vrcholcích Krkonoš setkali a netušili, o co jde: červené plechové značky známé jako Muttichovky, které své jméno nesou podle příjmení jejich tvůrce Kamila Vladislava Mutticha. Jedná se o orientační značky, které i v současné digitální době, tedy více než 100 let od svého vzniku, stále pomáhají lidem v nesnázi.

FOTOGALERIE - Němé značky Muttichovky na hřebenech Krkonoš


Muttichovky jsou čistě krkonošskou záležitostí: červené plechové značky znázorňují nejvýznamnější krkonošské vrcholy, horské boudy, osady či obce. Nejvíce - 35 - typů se v krajině objevilo ve 30. letech 20. století, dnes se již nevyužívají ani všechny ze 31 existujících. Přesto je v současné době na české straně Krkonoš rozmístěno celkem 96 Muttichovek a dalších 69 přibude. 

Jejich počet se rozšíří na jaře příštího roku díky finanční podpoře ŠKODA AUTO. V současné době již první kusy vznikají v lánovské kovovýrobě. Nové Muttichovky budou stejně jako ty původní vyrobené z dvoumilimetrového ocelového plechu s odolnou povrchovou úpravou a natřené budou samozřejmě opět červenou vypalovací barvou. 

Bohužel na polské straně Krkonoš již tento Krkonošsko unikát zanikl. Na české straně se o ně stará Horská služba Krkonoše ve spolupráci se Správou KRNAP, a to ve vyšších a hřebenových partiích, kde jsou nejpotřebnější.

Muttichovy němé značky oslavily loni již 100 let svého vzniku. Díky své červené barvě, ale také velikosti od 30 do 50 cm, jazykové univerzálnosti a tedy i srozumitelnosti pomáhají v orientaci i za snížené viditelnosti, ve sněhové bouři či při námraze. Ukazují pouze směr k danému místu natočením a šipkou v dolním okraji značky. Naposledy byly Muttichovky revitalizovány v roce 2003, kdy bylo v dílnách Správy KRNAP ve Svobodě nad Úpou vyrobeno 48 nových značek.

Přehled Muttichovek se dá najít téměř na každé lyžařské mapě Krkonoš, objevují se i na letních turistických mapách včetně té poslední vydané Správou KRNAP v prosinci 2021 a v různých průvodcích či prospektech.  


Historie Muttichovek

Myšlenky zavedení němých značek pocházejí z počátku první republiky, od Svazu lyžařů Republiky československé. 

Prvním důvodem k jejich vytvoření byla nečitelnost letního turistického značení v zimě, neboť symboly namalované na ukazatelích často zapadaly sněhem či je pokryla námraza. 

Druhým důvodem byla jazyková problematika. Počátek Československa je spjat s pokračováním národnostních sporů mezi českým a německým obyvatelstvem, žijícím v nově vzniklé republice. Nejinak tomu bylo i s jazykovou podobou nápisů na turistických ukazatelích, které kvůli tomu byly nejednou ničeny – ať už jednou či druhou jazykovou skupinou. Němé značky bez jakýchkoliv textů měly tento problém vyřešit.

Vypracování symbolů pro jednotlivé znaky, představující důležité krkonošské cíle, se ujal člen výboru Svazu lyžařů RČS a nadšený lyžař Kamil Vladislav Muttich. V zimě 1921/22 měly být značky vyzkoušeny na 3–4 nejnavštěvovanějších místech v západních Krkonoších. Osvědčily se, a tak bylo celkem odesláno téměř 200 značek krkonošským boudařům, kteří měli zajistit jejich umístění podle zaslaných plánků. 

V létě 1924 bylo němé značení Krkonoš dokončeno. Muttichovky byly umístěny v celém pohoří od Nového Světa (Harrachov) až po Janské Lázně. Celkově se jednalo o 350 červených cedulí ze silného plechu. 

Ve 20. a 30. letech se o značky na obou stranách Krkonoš staral Svaz lyžařů RČS. Ten po druhé světové válce zanikl a péči o značky v 50. letech převzala horská služba. 

“Vrchlabští Škodováci ve druhé polovině minulého století využili své technické zázemí, aby němé značky pomohli obnovit. A po více než padesáti letech chce naše společnost na tuto dávnou pomoc opět navázat a finančně podpořit další obnovu Muttichovek. Je v tom jistá symbolika toho, že tak jako Muttichovky, i my jsme po desítky let součástí zdejšího regionu,“ říká Michal Kadera, vedoucí vnějších vztahů ŠKODA AUTO.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: KRNAP

 

Související články
Budoucí architekti navhrli další lávky v Krkonoších, zatím jsou k vidění v Praze
Vaše komentáře

Přečteno 659x