Ministryně Klára Dostálová v tiskové právě hnutí ANO sdělila, že v nadcházejícím období má Česko k dispozici z EU rekordních 978 miliard korun. A drobné z dotace by mohly doputovat i do Josefova. Je však možné vše stihnout do roku 2026?
„S radostí můžu oznámit novinku, že na revitalizaci pevnostního komplexu v Josefově byla rezervována možná dotace ve výši cca 600 milionů korun. Je to součást Národního plánu obnovy. V balíku ve výši 1,3 miliardy korun je i pevnost Terezín. Podmínkou je připravenost projektů v roce 2023, dokončení v roce 2025 a třeba také zvýšení energetické účinnosti budov. Město Jaroměř teď musí zapracovat na projektu a splnit podmínky. Zatím se uvažuje především o tzv. Horní pevnosti, ve které by například mohl být archiv. Státní správa se musí masivně digitalizovat, ty kilometry papíru nám ale zůstanou a musí být někde uskladněné. Chceme proto oslovit státní instituce, zda by prostory v Josefově nechtěly využít tímto způsobem," přiblížila na začátku září ministryně Klára Dostálová možnosti využití dotace. Jak sama uvedla, příklad podobné obnovy pevnosti je v Itálii, kde se revitalizace dočkala vojenská pevnost z 19. století Forte Marghera na předměstí Benátek.
Velká finanční zátěž pro město Jaroměř
"Mnoho staveb je ve zcela havarijním stavu, z toho nejvíce těch, které jsou ve vlastnictví státu. Něco málo z objektů se podařilo zachránit alespoň do té míry, aby úplně nezchátraly, díky penězům z městského rozpočtu (ročně cca 6-8 % rozpočtových financí) a úsilí mnoha dobrovolníků, kteří se dlouhodobě snaží o různé opravy," shrnul dosavadní úsilí o záchranu pevnosti hejtman Martin Červíček na svém fcb profilu 20. července 2021, kdy spolu s Horáčkem a Dostálovou zahájili jednání o hledání finančních prostředků - pro začátek alespoň v objemu cca 600 mil. korun. "Starosta velmi správně apeloval především na odpovědnost státu a poukázal na potencionální záměry využití pevnosti Josefov v kontextu dosavadní snahy města finančně pevnost zachraňovat, a to i na úkor jeho vlastního rozvoje," připomněl hejtman velkou zátěž záchrany pevnosti pro městskou pokladnu. "Proto možná nadešel i čas k úvaze, s ohledem na možnosti financování, zda nezahájit debatu o převodu vlastnictví takto rozsáhlé oblasti barokního města na stát," navrhl Červíček.
Červíček proto vznesl požadavek na koordinaci mezi státem (zejména ministerstvy místního rozvoje, kultury a obrany), krajem a městem při hledání nejen peněz na obnovu, ale i pro sjednocení záměrů využití jednotlivých objektů pevnosti (např. proč stavět nový depozitář namísto rekonstrukce historických objektů atp.). "Nabídl jsem rovněž krajskou součinnost při financování nebo procesu zpracování dotačních žádostí. Hlavní úloha je však státu, a to především v konkrétních výzvách na čerpání finančních prostředků," upozornil hejtman na potřebu spolupráce státu při čerpání evropských dotací.
Šibeniční termín
Na konci července 2021 náměstkyně hejtmana Martina Berdychová napsala na svém fcb profilu, že v pevnosti Josefov se pracuje s návrhem na nové využití a obnovu objektu "Čtvercových kasáren" na centrální depozitář pro muzea a galerie právě při příležitosti získání podpory z Národního plánu obnovy. "Je to docela odvážný záměr - zahájit stavební obnovu největšího nevyužívaného objektu v Josefově a mít hotovo v roce 2026. Zdá se to nemožné, ale určitě se o to pokusíme," nastínila Berdychová časovou náročnost projektu.
Pracovní skupina pro revitalizaci Čtvercových kasáren
Starosta města Jaroměř Josef Horáček nám 9. září potvrdil, že město Jaroměř již společně s Královéhradeckým krajem spolupracuje na získání zmíněné dotace, která byl měla být využita na revitalizaci tzv. Čtvercových kasáren – tedy největší budovy v Josefově. "Měl by zde vzniknout centrální depozitář Královéhradeckého kraje a také expoziční prostory, které by pomohly zatraktivnit Josefov a podpořit cestovní ruch v místě. Z tohoto důvodu byla při MMR ČR zřízena pracovní skupina složená ze zástupců MMR, KHK a města Jaroměř," popsal rozsah revitalizace Horáček.
Realizace projektu bude mít obrovský význam pro město Jaroměř a zejména pro samotný Josefov jak z hlediska rozvoje turistického ruchu, tak související ekonomiky města. "Samozřejmě věříme i v to, že by obnova části Josefova mohla spustit multiplikační efekt, tedy že by mohla přivést do města další soukromé investory a i s jejich pomocí bychom mohli dále pokračovat s revitalizací této obrovské a významné památky," uvedl starosta Jaroměře pro portál Jaromersko.cz.