REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
V rámci podpory a rozvoje profesionálních i neprofesionálních kulturních aktivit bude mezi 37 příjemců rozděleno 1,8 milionů korun. Mezi tyto příjemce patří z Královédvorska i DDM Jednička se svojí soutěží mladých amatérských filmařů JUNIORFILM, ale také akce v Kuksu - Theatrum Kuks.
Řadí se tak mezi nejvýznamnější akce v kraji, kterými jsou Novoměstský hrnec smíchu, Swingový festival Jardy Marčíka, rekonstrukce bitev u Jičína a u Náchoda, Polické divadelní hry, festival Menteatrál v Neratově, Mezinárodní hudební festival F. L. Věka nebo Mezinárodní houslová soutěž Mistra Josefa Muziky. Nejvíce peněz však jde na turné Českého chlapeckého sboru Boni pueri do Číny.
Na obnovu památkového fondu půjde 7 milionů, o které se podělí 43 subjektů, mezi nimi i spolek boující o záchranu Šporkova poplužního dvora v Mostku. Loni kraj podpořil obnovu Šporkova poplužního dvora v Mostku částkou 320 tisíc Kč, které se investovaly na zastřešení jedné z chátrajících střech dvora. Šporkův poplužní dvůr koupil v únoru 2014 spolek, jemuž předsedá architektka Jitka Kejklíčková. Členové spolku se již nemohli dívat, jak památka chátrá.
Krajské peníze budou využity také na opravy hradu Kost, saly terreny na zámku Rychnov nad Kněžnou, Třebechovického betlému a několika dalších objektů, především kostelů, ale také městských radnic či venkovských usedlostí.
„Některé z památek, jejichž obnovu se letos Královéhradecký kraj rozhodl podpořit, patří mezi nejohroženější kulturní památky na našem území. Jedná se například o kostely v Otovicích, Vižňově a Zdoňově. Tyto objekty jsou zařazeny do Zprávy o ohrožených památkách v České republice, kterou vypracoval Národní památkový ústav,“ doplnil náměstek Ruml.
Nejvýznamnější a tradiční kulturní akce v regionu, které mají trvalou záštitu Rady Královéhradeckého kraje, budou ze strany kraje podpořeny dohromady celkem 3 miliony korun. Na Královédvorsku mezi ně patří k nim Mezinárodní folklorní festival Pod Zvičinou.
Díky tímto dotacím se také organizují Koletova Rtyně, Jičín město pohádky, Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci, Šrámkova Sobotka, Jiráskův Hronov, Mezinárodní horolezecký filmový festival, Divadlo evropských regionů, Jazz Goes To Town, Folklorní festival Hradec Králové – Pardubice, Poláčkovo léto, Mezinárodní setkání krajkářek, Krajské postupové soutěže neprofesionálního umění, Jazznights, Hořické mezinárodní sochařské symposium, Královéhradecké sborové slavnosti, Za poklady Broumovska, Projekt Königgrätz 1866 a Hudební fórum Hradec Králové.
Na podporu publikační činnosti a literatury je letos pro šest žadatelů vyčleněno 200 tisíc korun. Hned několik z dotovaných titulů se věnuje tématu války z roku 1866.
Na renovaci dalších pěti historických varhan jde 770 tisíc korun. Letos se dostalo na kostelní nástroje v Rokytnici v Orlických horách, Dolní Kalné, Červeném Kostelci, Jičíně a Přepychách.
Zdroj: Královéhradecký kraj
Vaše komentáře |