REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
"Kino ve Dvoře Králové přežilo! I tak by se dala přeložit zpráva o digitalizaci místního kina. Před deseti lety se mezi promítači mluvilo o digitálním promítání jako o vzdálené budoucnosti. Před 4 lety se již mluvilo o termínu v roce 2015. Letos na jaře bylo zřejmé, že pokud kino nepřejde z promítání 35mm filmu na digitální projekci, nepřežije.
Statistika mluví jasně: z 60 nově vzniklých filmů je jen 5 natočeno na 35mm klasický film. Kino, které nepřejde na digitalizaci, nebude mít časem co promítat. Přechod na digitalizaci je finančně nákladná záležitost (550.000 Kč jako dotace od Státního fondu pro rozvoj kinematografie je jen poměrná nákladová částka), ale na druhou stranu digitálně se nemusí promítat jen filmy. Se satelitním propojením kina se světem se nabízí přenos sportovních přenosů či kulturních akcí z druhého konce světa, a to i ve 3D. Také už se letos těšíte na olympiádu v Londýně? Uvidíme, zda dorazí i do našeho kina.
Další nespornou výhodou je jednodušší manipulace s filmy v digitální podobě, než tomu bylo u kotoučů s 35mm filmy. Na jeden takový kotouč se vešlo až 600 m pásky. Jeden film spotřeboval 3-6 km pásky, takže promítač vyměnil v průběhu filmu na dvou prolínajících se promítačkách 5-9 cívek. Nebyla to lehká práce – jeden kotouč vážil cca 16 kg.
Digitální server se dá ovládat i opravovat na dálku. V mé přítomnosti opravoval software serveru přes internet Ind. Do počítače se vsune hard disk s filmem a z internetu se stáhne klíč, kterým příslušný hard disk odemkne film a povolí promítání po smluvenou dobu. Nebude však trvat dlouho a filmy se budou posílat do kin přes satelit stejně jako výše zmíněné sportovní či kulturní akce. Distributorovi filmů tak zcela odpadne náklad s fyzickou distribucí hard disků velikosti formátu A5.
Digitalizace znamená pro místní obyvatele také možnost zhlédnout premiéry světových i českých filmů již několik dnů po jejich premiéře. Souvisí to s nižšími náklady na výrobu kopií filmů. Kopie filmu na kotouči stála v průměru 60.000 Kč, proto jich byl jen omezený počet. Premiéry se tak většinou odehrávaly ve velkých multiplexech a cestičku do malých kin si našly až po 2 měsících, v lepším případě. Kopírování digitální podoby filmu je otázkou pár kliků na počítači. Dalo by se říci, že jediným nákladem je „krabička“ – hard disk. Kopií tak není problém vyrobit tolik, kolik si trh žádá.
Filmy ve 3D zatím stále vyžadují od diváka speciální brýle. Nedivte se tedy, když v královédvor- ském kině obdržíte ještě před shlédnutím filmu ve 3D tmavé brýle. Vypadají jako sluneční, ale nenechte se zmást. Proti sluníčku by vám nepomohly a doma vám u vaší domácí obrazovky či plazmy také budou k ničemu. Jedná se o aktivní brýle s infračerveným čidlem, které se zaktivuje
samo hned na začátku promítání filmu. V našem kině tak máme zatím nejlepší a také nejdraž- ší model 3D brýlí (Xpand), který si zaslouží vaši pozornost pouze tím, že je budete mít na nose. Nedotýkejte se skel, ani se je nesnažte vyčistit, poškodili byste je. Pokud se vám budou zdát nečisté, vyměňte si je u obsluhy za jiné. Výhodou těchto brýlí je, že nepotřebují proti sobě stříbrné plátno, ale jen bílé, vhodnější i pro promítání ve 2D. Zároveň nejméně ze všech dostupných 3D brýlí zkreslují barvy a zatemňují obraz. Přijďte to vyzkoušet, stojí to za to!"
Zdroj: NKR 5/2102
Autorka: Ing. Kateřina Sekyrková, odborný referent odboru tajemníka MěÚ
Ve Dvoře Králové se budou filmy promítat ve všední den i odpoledne |
Vaše komentáře |