REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Ke srážkám se zvěří dochází nejčastěji v říjnu a listopadu, ve dne, na rovném úseku, za dobré viditelnosti.
Celkem dvě třetiny takových nehod se stane v denních hodinách.
Nebezpečí těchto nehod sočívá v nenadálosti: převážná většina těchto nehod (téměř 85 %) se děje na rovných úsecích komunikací. Okolí komunikace bývá mimo obec velmi často lemováno nízkými křovinami, stromy apod., které řidiči často zakrývají výhled.
Na podzim jsou střety častější kvůli migraci zvěře, kdy se například srnci a jeleni více pohybují při hledání potravy a připravují se na zimní období. Zvýšené riziko bývá ale také na jaře, v dubnu a květnu. Během jara dochází ke zvýšené aktivitě spojené s reprodukcí, což také vede k větší migraci zvěře.
Mrtví i těžce zranění
V roce 2023 bylo na českých silnicích evidováno 10 846 případů kolizí se zvířaty, dvě z těchto nehod skončily tragicky. Za loňský rok došlo kromě 2 úmrtí při těchto nehodách ještě k 5 případům těžkého zranění a dalším 166 případům zranění lehkého.
Co dělat, když potkáte zvíře na silnici?
Řidič má ale přirozeně v případě setkání se zvěří tendenci se instinktivně zvířeti vyhnout. A to buď prudkým vybočením do strany nebo do protisměru. Tam se potom často střetne s protijedoucím vozidlem či pevnou překážkou.
Správnou reakcí je pouze prudké brzdění a zachování přímého směru tak, aby byla využita deformační zóna v přední části vozidla, která posádce poskytuje největší ochranu a byla maximálně eliminována energie nárazu. Obecně střet se zvěří představuje vždy menší riziko oproti pevné překážce, zároveň jej není možné podceňovat.
Celostátní přehled o druhovém složení sražené zvěře a místech, kde ke srážkám nejčastěji dochází, je k dispozici zde: www.srazenazver.cz
Kateřina Sekyrková
Zdroj: BESIP, Ministerstvo dopravy
Vaše komentáře |