Vyhledej
Zvičina > Rozhovory

Bronzová soška Petra Vaňka z Nemojova se draží v aukční síni Vltavín: částka pomůže na Ukrajině

Redakce / 16.03.2022, Aktualizováno , Nemojov
Z kovového odpadu dokáže tento mladý umělec vytvořit cokoliv: vetřelce, psa, ale i sci-fi pojízdné auto. Nyní se však jeho dílo dostává do pražské aukční síně Vltavín. Vydražená částka za Falešného proroka, 140 cm vysokou bronzovou sošku, pomůže nadaci Post Bellum nakoupit potřební vybavení pro Ukrajinu. Až aktuální situace ukáže, jestli to budou přilby, obvazy nebo už třeba cihly. Více nám o dražbě svého díla a novinkách ve své laboratoři pověděl sám autor.

FOTOGALERIE - Bronzové sochy Petra Vaňka

Do aukční síně Vltavín v Praze jste předal svoji sošku z bronzu s názvem Falešný prorok. Známe vaše surové dílo, které vzniká ze starých dílů větších či menších strojů. Odkdy se věnujete i bronzovým sochám?

Této formě tvorby se věnuji téměř od začátku. Nejprve jsem zkoušel pracovat s ocelí, ta se logicky nabízela jako nejjednodušší. Časem jsem vyzkoušel nerez a v roce 2017 jsem takto vytvořil první pár bronzových soch. Dnes už s uhlíkovou ocelí téměř nepracuji a pro tuto metodu volím pouze nerez a bronz.

Zmínil jste, že za peníze z dražby se přes organizaci Post Bellum pořídí neprůstřelné vesty a přilby. Aukční síň je sama s touto organizací propojena nebo jste se pro tuto pomoc sám rozhodl?

Hledal jsem způsob jak v této ošklivé situaci pomoci. Několik galerií, které sleduji na sociálních sítích, vypsalo benefiční dražby děl a mně to jednoduše přišlo jako nejelegantnější způsob, jak se zapojit. Pak jsem objevil galerii Vltavín, která na rozdíl od většiny ostatních, kteří podporují vynikající Člověk v tísni, výtěžek pošle na účet zmíněné organizace Post Bellum. Ta nakupuje nejen zdravotnický materiál, ale i ochranné a obranné pomůcky pro vojáky, a to mi přišlo také celkem důležité, takže už jsem dál nehledal. Tyhle dražby jsou super nápad, někdo bude mít radost z nového kousku ve sbírce a výtěžek získají lidé, kteří vědí, jak to udělat, aby se ta pomoc dostala tam, kde je potřeba, a ve tvaru, ve kterém je tam potřeba. 

Máte zkušenosti s aukční síní Vltavín?

 Nikoliv, zkušenost s ní nemám žádnou, své věci prodávám většinou napřímo a se svými sběrateli mám tím pádem osobnější a někdy už i přátelský vztah. Tohle je další forma prodeje, kterou teprve objevuji.

Tušíte, za kolik by se soška mohla vydražit?

Jestli se Falešný prorok vůbec vydraží! Také o něho nemusí být zájem, protože konkurenci bude mít obrovskou. Pokud ale toto přejdu, je to pole neorané a ta částka se snadno může dostat velmi vysoko. Vyvolávací cena je 35.000 Kč.

Mohou se dražby zúčastnit i lidé na dálku - on-line? Kdy proběhne?

Samozřejmě, aukce je veřejná, elektronická (odkaz zde - pozn. redakce). Vlastně si ani nejsem jistý, zda proběhne sálová aukce. Myslím, že oni s tím budou mít mnoho práce, aby to celé nějak dali do kupy. Autorů se prý sešlo velké množství a výběr děl bude pestrý. Proto dražba začne až v půli měsíce března. No a pak nám situace ukáže, co bude vlastně potřeba, jestli přilby, obvazy nebo už třeba cihly. Jisté ale je, že něco z toho určitě dopadne.

Co máte dále na skladě nebo na ponku ve svém ateliéru? Na co se můžeme příště těšit?

Poslední drobnější práce jsou dvě téměř stejné sochy? jedna bronzová a druhá nerezová. Jedná se o sochy “Král nebo klaun? A Klaun nebo král?”. Když jsem je někdy v lednu dokončil, nenapadlo by mě, že se jejich téma obhájí tak rychle. Právě totiž můžeme sledovat v přímém přenosu, jak se z klauna stal statečný král a z krále vysmívaný klaun. Obě sochy už mají majitele. 
Ale mám tady toho víc. Snažím se o to, abych vytvořil nějakou kolekci, se kterou se mohu prezentovat. Ale jde mi to zoufale pomalu. Řekl jsem si, že smím prodat maximálně jednu velkou sochu ročně, aby se mi můj zlatý fond, kde držím své oblíbené práce, moc neztenčoval. Momentálně mám v "Laboratoři" rozpracovanou další čtyřnohou obludu a jako vedlejší projekt vytvářím soubor abstraktních objektů inspirovaných prací Ernsta Haeckela. Jsou to takové vcelku líbivé jednoduché tvary podobné buňkám, tkáním a spórám, jen jsou poněkud větší. Momentálně mi tohle to naprosto učarovalo a snažím se to rozvíjet, jen je to trochu jiný přístup, než jaký u mne lidé čekají. Pár společných rysů se ale najde: jeden z nich je například příšerná váha.

Děkuji za rozhovor.

Starší rozhovor s Petrem Vaňkem o šachovému stolku na nám. TGM ve Dvoře Králové, jehož je autorem, si můžete přečíst zde

Kateřina Sekyrková

Související články
Seznamte se s autorem šachového stolku na náměstí TGM: Petr Vaněk z Nemojova
Antonín Panenka a Franz Straka si zahráli na nohejbalovém turnaji na Nemojově. Podívejte se na videa a fotky
Vaše komentáře

Přečteno 753x