REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Občas od našich občanů slyším, že za vše můžou úředníci. Ale není to tak docela pravda. Ať již jde o opravy nebo nové stavby, vždy se plánují několik let nebo minimálně několik měsíců dopředu. Záleží na tom jakého rozsahu a o jaký typ stavby se jedná.
Postup je asi takový :
a) Nejdříve vedení města a následně rada města schválí záměr, co se bude buď v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu budovat.
b) Na každou stavbu se musí připravit rozpočet a potřebné peníze se musí objevit v návrhu rozpočtu města na rok, ve kterém se má stavba realizovat.
c) Po schválení rozpočtu města na příslušný rok, což se děje většinou v prosinci předcházejícího roku, se můžou začít připravovat výběrová řízení na zhotovitele staveb.
To už je práce příslušného zodpovědného úředníka města. Ten ale musí dostat tzv. „noty“, kdy se co bude dělat, aby se stavba provedla v co nejkratším čase a bylo s tím je spojené co nejmenší obtěžování všech okolo ní. Tento termín se musí objevit jako závazný ukazatel ve vypsaném výběrovém řízení jednotlivých stavebních akcí.
U dopravních staveb se nesmí ovšem zapomínat na širší souvislosti a možné návaznosti na další případné stavby. Od loňského roku mám pocit, že se na tuto důkladnou přípravu zapomíná nebo se nedělá důkladně tak jako dříve. Jinak nemůžu pochopit jak je možné, že se kříží termíny různých staveb navzájem.
Například prodloužení termínu na dokončení stavby mostu Jana Palacha a chodníků. Každý den prodloužení dokončení těchto staveb přináší zbytečný stres s tím spojený a díky objízdným trasám stojí spoustu peněz občany města.
Další pro mě nepochopitelný termín je zahájení stavby rekonstrukce vstupu do Hankova domu. Proč se s rekonstrukcí začalo na začátku hlavní sezóny kulturních akcí v Hankově domě? Přesně ve stejný termín začaly taneční a divadelní představení. Na začátku školního roku chodí do divadla i školní mládež a teď tam je rozsáhlé staveniště. Navíc dochází k dokončení staveb v nevhodných klimatických podmínkách, které můžou mít nepříznivý vliv na konečnou kvalitu díla.
Na samotný závěr ještě jednou opakuji, že je chválihodné a potřebné opravovat městský majetek. Zároveň ale apeluji na pana starostu Jarolíma a místostarostu Helbicha: dbejte na zlepšení přípravy a lepší načasování jednotlivých staveb.
Jan Bém
zastupitel (ODS)
Postřehy z jednání zastupitelstva dne 8. března 2018 |
Vaše komentáře |