Vyhledej
Zvičina > Krimi

Neznámý pachatel poškodil zázemí vznikajícího Orniparku v Jaroměři

Na konci července navštívil jaroměřský ornipark vandal

Redakce, / 31.07.2024, Dvůr Králové nad Labem
Nedávno zpřístupněný Ornipark v Jaroměři měl v noci z 21. na 22. července návštěvu, která Milana Kršmaru - majitele a provozovatele parku - rozhodně nepotěšila. Došlo k částečnému záměrnému poničení zázemí a otevření vybraných výběhů a voliér.

FOTOGALERIE - Ornipark v Jaroměři 7 2024



Milan Kršmaru se chovu exotického ptactva věnuje již 30 let. V říjnu roku 2023 na svém titkotokvém účtu slíbil, že do roka v Jaroměři postaví ornipark, který v Čechách doposud nemá svoje místo. Svůj chov se rozhodl zpřístupnit veřejnosti blízko areálu koupaliště na Úpě v Jaroměři.

Areál jaroměřského orniparku byl otevřen 4. května 2024. Děti i dospělé čekalo 23 druhů ptáků a také první zástupci savců (ovce). Jak na sociálních sítích tehdy majitel sdělil, zatím se jednalo o prohlídky parku v jeho 1. etapě výstavby, další voliéry a výběhy včetně vyhlídky s naučnou stezkou se průběžně budou budovat. 
Během května spustil v parku i kroužky pro děti, jeho nabídky exkurze využily i místní školy a školky. V plánu byly i prázdninové akce. Bohužel z neděle 21. na pondělí 22. července mu plány zhatila nezvaná návštěva. 

Nezvaný host 
„V pondělí ráno mi partnerka volala, že v areálu je vše rozházené a jsou otevřené voliéry. Byl jsem zrovna v práci, zjišťoval jsem situaci a s jistotou věděl jen fakt, že mi tu běhají králíci. Byl jsem naštvaný, ale říkal jsem si, že snad to nebude taková katastrofa," sdělil redakci Jaroměřsko.cz. Primárně se bál, aby se nejednalo o cílenou krádež, což se u soukromých chovatelů stává. Dle jeho slov se spíše poškozením zázemí a otevíráním voliér či vyběhů někdo bavil. "Na vybavení jsou malé škody, ale mrzí to, protože i solární pochodně, kůly či dětský koutek jsem pořizoval z vlastních peněz. Ale nejhorší jsou škody na zvířatech: zůstaly otevřené výběhy a voliéry. Ulámané sloupky u výběhů králíků a morčat jim umožnili vyběhnout ven, chytili jsme už 6 morčat, tři nám tu stále běhají spolu s jedním králíkem. Bohužel jsme tímto jednáním přišli o jednoho holuba hřivnáče, kteří jsou chránění a my tu máme 3, kteří byli pašerácky lovení a mají hendnikepovaná křídla. Nikam neuletí, ale z výběhu odešel stejně jako králíci a potulujícím se kočkám bohužel neuletí. Stejně jako králíky a morčata je proto na noc zavíráme pro do domečku, aby byli chránění," popsal vybrané škody Kršmaru. 
Další škody byly na průchozí voliéře, kde byly zprohýbané pentličky a zámečky, zůstala tedy pootevřená. Ornipark tak přišel o nějaké holuby bronzovokřídlé a právě zde také poprosil o pomoc veřejnost. "Žádal jsem veřejnost o spolupráci, aby se dívali cestách a po stromech, tito holubi jsou netypicky barevní, a člověka to trkne, vidí, že to není obyčejný holub," upřesnil výzvu majitel parku.
Z voliéry uletěli také pestře zbarvení papoušci neofémy, velikostí něco mezi korelou a andulkou, kteří se bohužel protáhli krmnými pulty, které zůstali vandalem pootočené a tedy otevřené pro útěk ptáků. "Vypadá to, že pachatel to tu znal, jsou tu v areálu nějaké překážky, které by v noci dělali cizímu člověku problémy," upřesnil Kršmaru.
Z výběhů utekli také ovce a pštrosi, ale ty se snadno nahnali zpět. Drobnější zvířata - morčata a králíci - jsou dle slov Kršmara hůře odchytitelní. "Věřím, že to, co nám běhá po našem pozemku, tak odchytíme, musíme jen zjistit, kde se schovávají, ale ptáci bez hendikepů, kteří uletěli, tak přežijí na svobodě maximálně do zimy. Větší ptáci - straky, sojky, ty malé ptáky uhoní a ubijí, nebo padnou vyčerpáním. Geograficky vzato, všichni ti ptáci už mohou být až v Náchodě," přibližuje pravděpodobnost záchrany zběhlých zvířat. 

Současná situace
K 27. červenci měl provozovatel v parku zpět 90 % uprchlých zvířat. Svou roli sehrála i veřejnost, která pomohla díky sociálním sítím a seznamu hledaných zvířat. "Největší škoda je asi u těch papoušků, kdy když nebude samice sedět na vejcích, tak mláďata neofémy pohynou (uletěl samec, který krmí samici a ta dále mláďata). S městskou policí jsme v kontaktu, slíbili, že dají vědět, pokud něco zjistí," přiblížil největší škodu Kršmaru.

Areál je zabezpečený vysokými vraty, které musel někdo přelézt. Žádné jiné zabezpečovací zařízení tu zatím není a jinak se dovnitř dostat nedá. "Naší prioritou nebylo zpočátku lepší zabezpečení, ani chodníky a obrubníky, ale stavba výběhů a voliéra a potom se věnovat dalším věcem. Něco jsme lidem slíbili, snažili jsme se to otevřít v nějaké fázi s tím, že během půl roku jsem toho udělali opravdu hodně a budeme pokračovat dál. Jsme dost omezení vlastními financemi a také úvěry," svěřil se s plány Kršmaru. Nejbližší investice však po této události půjdou do zabezpečení, což je pro provozovatele finančně náročné. "Cesty jsou dvě: požádáme veřejnost o pomoc nebo dáme do toho vlastní prostředky, ale v tu chvíli se nám zastaví další plánovaný rozvoj výstavby," přemýšlí nahlas Kršmaru.

Cíl orniparku
V Jaroměři vzniká ornipark, který v Čechách zatím chybí. Cílem je mít statut zoologické zahrady, která se může zapojit do zajímavých výměnných programů, záchrany a obrany ptačího světa, podporovat se v chovech, získat si prestiž. Výstavba orniparku je rozložena do 3 etap: ve druhé etapě se plánuje chov výrů afrických a průchozí voliéra s papoušky, kterými by návštěvníci mohli procházet a zároveň je krmit. Do této etapy patří i surikaty a klokani. Ve 3. fázi se dá do kupy a zpřístupní svah, umístí se tam naučná stezka a zároveň protáhne edukační program s odpočinkovými zónami. Vylepší se infrastruktura - cesty, záhony, obrubníky apod. 

Kateřina Sekyrková

 
Vaše komentáře

Přečteno 921x