Vyhledej
Zvičina > Služby občanům > Lékaři > KORONAVIRUS - informace z regionu

Jak nosit a starat se o bavlněné roušky

Redakce / 18.03.2020, Dvůr Králové nad Labem
Je skvělé, že čím dál tím více lidí má a nosí roušky. Ovšem - aby fungovaly správně a plnily správný účel, je třeba dodržovat pravidla nošení a péče o ně.

Roušky je nutné používat na veřejných prostranstvích, na místech, kde se setkáváte s lidmi: chráníme se tak navzájem. V současné době vás bez zakrytých úst a nosu nepustí do žádné prodejny, bank či úřadu.

Sterilizace a manipulace s rouškou

  • Než začnete roušku používat, je nutné ji sterilizovat, i když je nová.
  • Nejjednodušší sterilizací je přelití pouze celé plátěné roušky vařící vodou a 15 min nechat odstát, nebo vyvaření. Sterilizace je možná i praním, ale v samostatné várce a nejlépe na 90°C. Dále roušky usušte, ideálně na sluníčku. 
  • Kdo má roušku s gumičkou, tak nevyvařovat, ale dát do lázně 1 díl Savo + 9 dílů vody na 30 min, pak několikrát propláchnout, až není cítit chlor, usušit a z obou stran přežehlit.
  • Usušené roušky je nutné před nošením z obou stran vyžehlit, ideálně párou, nebo klasicky žehličkou na nejvyšší stupeň.
  • Před i po manipulaci s rouškami je vhodné mít vždy vydezinfikované ruce (umyté mýdlem) a snažit se dotýkat pouze okrajů roušky, minimalizovat omak na střed a přední části ústenky. Berte roušky jako infekční materiál. 
  • Sterilizované roušky uchovávejte na vydezinfikovaném místě. 
  • Bavlněná rouška by se měla ideálně měnit každou hodinu, zejména pokud se pohybujete mezi lidmi. Svůj účel také ztrácí v okamžiku navlhnutí. 
  • Pokud nemáte v tuto chvíli roušku, použijte cokoliv na překrytí úst a nosu, jdete-li mezi lidi. 

Kdy roušku (ne)používat


Roušku nepotřebujete na pohyb v přírodě, kde nepotkáte živáčka nebo od vás bude dostatečně vzdálen. Při pohybu po městě si ji nasaďte, pokud se dostanete mezi lidi. Nasazená rouška při přechodu prázdného náměstí není nutná. V Číně ji nosí lidé pořád, protože hustota obyvatel ve městech je tam několikanásobně vyšší než u nás.

Kolik a jaké velikosti


Roušku si však pro svůj komfort a bezpečí lidí kolem vás určitě pořidťe, i když se nyní nikam nechystáte a umíte si narychlo udělat dočasnou roušku (papírovou či z kapesníku apod.). Současná opatření mohou trvat i déle než měsíc. 
Každý by měl mít vlastně minimálně 2: na střídání.
Nezapomeňte při pořizování roušky také na různé velikosti roušek, které vám musí padnout. Fousatý pán má jistě jinou velikost než 5leté dítě. Roušku si nasaďte přes nos a ústa a přesvědčte se, že mezi obličejem a rouškou nejsou žádné mezery. Nos a brada nesmí zůstat odkryté. 
Bohužel lidé s brýlemi musí počítat s tím, že se jim brýle budou mlžit. 

Kde roušku sehnat


Není těžké si pořídit roušku svépomocí. Na krátkou dobu si ji můžete složit jen z gumiček a látkového kapesníku či čtverce. Návod je zde, bez gumiček (provázek špínací špendlík)dokonce zde.

Šikovnější si ji mohou ušít: metodik je několik - zde nabízíme skládanou či jednodušší (dvojitou) variantu.

Pokud nevíte, kde ji sehnat hotovou, požádejte své nejbližší okolí. Hodně lidí si nyní šije roušky svépomocí a pomoc svému okolí je nyní nejúčinnější. Zároveň by mělo být den ode dne snadnější si roušku koupit (cena se pohybuje od 20 do 95 Kč).

Existují také dobrovolnické iniciativy, které koordinují výrobu roušek mezi dobrovolníky a jejich distribuci na potřebná místa /lidi. Obraťe se na ně, pokud roušky potřebujete a nemůžete sehnat nebo naopak můžete pomoci vyrobit.

Kateřina Sekyrková

Související články
Královéhradecký kraj nařídil zakrývání dýchacích cest na veřejnosti
Roušky občanům i lékařům, novinkou jsou štíty pro lékaře. Ovšem ne od státu
Milion pratelných roušek do Velikonoc
Informace o počtu nemocných v ORP Jaroměř již nebudou zveřejňována.
Dezinfekce bez mytí ve formě antivirového gelu
Pravidelné hlášení z radnice - dnes hodně nových informací
Další pravidelné hlášení starosty města
Vaše komentáře

Přečteno 3250x