Začátky kopané ve Dvoře Králové n. L.
Přestože oficiální založení fotbalového klubu ve Dvoře Králové n. L. se datuje k r. 1906, první zmínky o tomto sportu lze nalézt ještě před tímto rokem. V r. 1906 byl založen SK Horymír a jeho první hřiště bylo umístěno na obecním pozemku v Lužánkách. První zápas sehrál SK Horymír v Jaroměři v dubnu 1906, kde prohrál vysoko 9:1 (7:0). V odvetě na domácí půdě v červnu 1906 se stejným soupeřem také prohrál v poměru 1:2 (1:1). Poté se hrálo na Příčce za parkem a od r. 1913 na dnešním Benešově nábřeží. Dne 5. 10. 1930 byl oficiálně otevřen stadion na Hrubých lukách zápasem s SK Pardubice.
Kopaná ve Dvoře Králové n. L. hodně táhla, fotbal byl velice populárním sportem. Centrem fanoušků i funkcionářů byl hotel Tins, kde se po víkendu do poloviny dalšího týdne rozebíralo odehrané střetnutí a další dny se diskutovalo o nadcházejícím zápase. Kopaná byla tehdy přitažlivější, více se útočilo, než bránilo, padalo dost gólů, návštěva kolem dvou tisíc diváků nebyla nic neobvyklého. Nehrálo se na trávě, ale na škváře, což někdy i velmi bolelo.
V r. 1912 byl SK Horymír přejmenován na SK Dvůr Králové n. L. a začala další etapa historie královédvorské kopané. Postupně byly ve městě zakládány další fotbalové kluby jako SK Weiss, který měl hřiště od r. 1930 na rohu ulic Raisova a Sylvárovská, kde se říkalo „U Křížku“. SK Sochor (zal. r. 1928) měl zase hřiště v Alešově ulici, neřeklo se mu ale jinak než v „Mandlovkách“, SK Amatéři zase hráli v České Podharti. Záměrně píši v České Podharti, neboť byla dříve i německá část Podhartě. Dnes se ale říká jednotně Podharť.
Nejlepším královédvorským fotbalovým klubem byl SK Dvůr Králové n. L., který později hrál druhou nejvyšší soutěž v republice, tzv. „divizi českého venkova“, což by dnes bylo asi tak na úrovni České fotbalové ligy. SK Weiss a SK Sochor hrály většinou 1. A třídu a SK Amatéři 1. B třídu. Výše uvedené kluby byly ve městě nejznámější, ale ne jediné. V dobových archívech najdeme zmínky i o tom, že ve městě byly další fotbalové celky, i když jejich životnost nebyla dlouhá, ale byly, např. AFK Dvůr Králové n. L. (tzv. Ferencova XI.) hrál ve 30. letech na hřišti SK Amatéři v Podharti, SK Úřednická XI., Technolen Dvůr Králové, který v r. 1952 hrál registrovanou soutěž a měl za soupeře např. Tibu nebo Jutu Dvůr Králové n. L. Dále Viktoria Dvůr Králové n. L., která v polovině 30. let hrála Krkonošský okrsek SVŽF spolu s AFK Dvůr Králové n. L., SK Studenec a dalšími kluby podkrkonošského regionu.
Byly tady i další firemní jedenáctky, které hrály vzájemně spolu. Je doklad a fotografie o zápase z 2. 8. 1940 Spořitelna Dvůr Králové n. L. XI. A. Klazar 3:2. Mužstvo Spořitelny bylo aktivní. V r. 1940 hrálo dvakrát se Spořitelnou Hradec Králové (doma a venku). Pikantnost tomuto dvojutkání dává skutečnost, že branku hradecké spořitelny tehdy hájil její úředník, v té době ještě nebyl hercem, Josef Bek. Utkání se hrálo na hřišti v Podharti.
A kde je na fotografii Josef Bek? To se dozvíte na křtu knihy Historie fotbalové Tiby Dvůr Králové nad Labem Pavla Liptáka 15. prosince v knihovně Slavoj od 17 hodin. :-)