Vyhledej
Zvičina > Historie

Sokolská výročí v roce 2022 a Sokolská pouť do Děčína

Redakce, / 26.09.2022
Letošní rok, který má na konci dvojku, nabízí k připomenutí celou řadu důležitých sokolských výročí. 16. února jsme vzpomněli 160 let od založení Sokola. V ten den byl rozvinut v naší sokolovně nový prapor župy Podkrkonošské Jiráskovy. Toho, že byl vybrán právě Dvůr Králové, kde se nový prapor rozvinul, jsme si velmi považovali. Je to pocta a uznání naší sokolské práci.

FOTOGALERIE - Sokolská výročí v roce 2022 a Sokolská pouť do Děčína


Během zimy a jara patřily naše vzpomínky sokolům, kteří před osmdesáti lety zahynuli v Osvětimi, jediným důvodem odvlečení a likvidace byla jejich sokolská příslušnost.
V červnu jsme si intenzivně připomínali 80 let od heydrichiády, nejkrvavějšího období našich novodobých dějin. Naše jednota se podílela společně s městem a Městským muzeem na organizaci vzpomínek na popravené Královédvoráky. Naši krojovaní drželi čestnou stráž na pietních místech. V červenci se pak naši zástupci zúčastnili vzpomínky na člena paravýsadku Silver A Jiřího Potůčka v Břasích u Plzně, nechyběli jsme na tradičních akcích v Malých Svatoňovicích, na Bohdašíně, Končinách a letos také v Doubravici. V Doubravici jsme pak iniciovali besedu s dcerou hrdiny odboje řídícího učitele Karla Ježka paní Jiřinou Jarošovou, která přijela uctít památku svého tatínka až z Napajedel. Udivila všechny svou úžasnou vitalitou a neskutečnou pamětí.

Další sokolská výročí jsme si připomněli v září. Na 10. září připadlo dvousté výročí narození spoluzakladatele a velkého mecenáše Sokola Jindřicha Fügnera. Ten nechal vystavět první sokolovnu, podílel se na tvorbě sokolského kroje, ale je také autorem slova šibřinky. 17. září si pak sokolstvo připomnělo 190. výročí narození Dr. Miroslava Tyrše, nejen jako zakladatele Sokola, ale také zakladatele moderní estetiky a dějin umění. Tyršovo tělocvičné názvosloví používáme dodnes, a také jeho myšlenka kalokaghatie, neboli harmorie těla a duše převzatá ze starověkého Řecka je stále aktuální. Jeho cílem bylo vychovat ze sokolů národní vojsko, které bude bojovat za národní zájmy. Sokolové prokázali své vlastenectví nejen v obou světových válkách.
 
Na víkend 16. – 18. září naplánovali děčínští sokolové ve svém městě Sokolskou pouť. Důvod byl jasný, právě v Děčíně se totiž Dr. Tyrš narodil. Podobné akce se královédvorští sokolové účastnili již v roce 1992 krátce po obnovení Sokola. Ani tentokrát nechtěli na tomto svátku chybět. Na cestu se vypravilo osm mladých cvičitelů a čtrnáct cvičenců. Ubytováni jsme byli v podmokelské sokolovně. V Děčíně se konala celá řada akcí, my jsme si vybrali turistický pochod Se Sokolem na kopečky, závod Sokol Raptor, soutěž Tyršova stezka, prohlídku zámeckých zahrad. Cvičitelé se večer účastnili 1. sokolského reprezentačního plesu. Členové Sokolské stráže Ondra a Matěj drželi čestnou stráž u vstupu do zámku. V neděli jsme nechyběli v průvodu městem, na pietní vzpomínce k Tyršových 190. narozeninám, odhalení Tyršovy lavičky.
 
Přesto, že nám počasí nepřálo, celý víkend jsme si užili. Na sokolském gladiátorském závodu jsme zaznamenali dvě zlaté medaile, které vybojovali Adélka Rozinková a Tomáš Erban a také bronz, který získala Anička Lašová. Každý účastník si z Děčína odvážel plno zážitků, a především pocit sokolské sounáležitosti, který si sokolové vzájemně projevovali při každém setkání ve městě.

A ještě dvě dvojková výročí si připomeňme závěrem. Na 24. října připadne osmdesát let od chvíle, kdy bylo v Mauthausenu povražděno 262 podporovatelů parašutistů a jejich příbuzných. Mezi podporovateli byl velký počet sokolů, celé sokolské rodiny ten den zmizely ze světa. Nesmíme dopustit, aby se na jejich hrdinství zapomnělo!

Poslední dvojkové výročí je spojeno s naší sokolskou jednotou. Právě v září 1862 bylo zahájeno cvičení Sokola ve Dvoře Králové n. L. Oficiálně byla sice činnost spolku povolena až na jaře roku 1863, ale podle dochovaných zápisů víme, že naši předchůdci cvičili již od září. Na připomenutí tohoto důležitého výročí se připravujeme. Chystáme slavnostní akademii a chceme vydat také knihu, která bude holdem všem královédvorských sokolským generacím. Pokud vlastníte fotografie nebo nějaké dokumenty z historie Sokola i z let, kdy byl Sokol zakázán a cvičilo se v odboru ZRTV, neváhejte a spojte se s námi!

P. Špatenková, vzdělavatelka Sokola Dvůr Králové n. L.

 
Vaše komentáře

Přečteno 357x