Tuhle hospodu ve Dvoře neminete: nachází se na na jednom z klíčových míst ve Dvoře Králové, kterému se zde říká "na Karlově". Málokdo však tuší, že historie této kdysi vyhlášené hospody sahá až do 17. století a že její prosluslost i hradby bourala. A víte, jak se kdysi poznalo kvalitní pivo?
Rodina Taufmannů, jedna z nejstarších rodin ve Dvoře Králové, vlastnila tento hostinec už od roku 1608. Dům čp. 52 byl zakoupen 30. října a už tohoto data to bylo místo dobrého jídla a pití.
Hospoda byla Dvoráky oblíbená tak moc, že radní města povolili probourání městského opevnění. V hradební zdi za kostelem se zřídila branka, a tak místní mohli chodit k Taufmannům i po uzavření městských bran.
Kvalita piva se zkoušela tak, že se trochu nalilo na židli. Když pivo po půl hodině ze židle z kožených poctivic nesteklo, byla jakost prvotřídní, protože se sladem přilepilo.
Hospoda byla vyhlášená i za hranicemi města. Velice rád ji navštěvoval Karel Havlíček Borovský i s četníky, kteří prý často nahlíželi oknem do šenku, kontrolujíc českého novináře (dle Zprávy královedvorského muzea a vlastivědného kroužku 1968).
Do hostince se nechodilo pouze popíjet a jíst. Hrálo se i divadlo, konaly se tam přednášky, koncerty a později i utkání ve stolním tenisu. Taneční zábavy se v sále držely několik staletí. Tančil se tu menuet, dupák, furiant, valčík, polka, čtverylka, beseda, tango, rumba, tančil se také twist a charleston.
Model Hospody na Karlově je v současné době k vidění na výstavě Příběh jednoho města: 750 let od první písemné zmínky o Dvoře Králové nad Labem. Tato výstava je v současné době pro veřejnost nepřístupná kvůli nouzovému stavu a navazujícímu nařízení vlády. Výstava však bude prodloužena tak, aby ji zájemci měli možnost zhlédnout i v jarních měsících.
Video o výstavě, které se stihlo natočit při zahájení výstavy (září 2020):
Zdroj: fcb Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem (online muzeum - listopad 2020)