Vyhledej
Zvičina > Historie > historie lyžování

První běžkařské závody a historie oddílů sjezdového i běžeckého lyžování od 60 do 80 let 20 století!

Historie lyžování, zvláště pak na Královédvorsku

Redakce / 19.03.2016, Zvičina
Běžecké discipliny byly prvními závodními disciplínami. Nástup sjezdových disciplin ve druhé polovině třicátých let vyvolával emoce u zastánců běhu. Dokonce v tisku se objevili výčitky, že sjezdaři ničí klasické lyžování. Prvním místním úspěšným běžcem byl - kdo jiný, než Karel Jarolímek. V roce 1911 získal cennou trofej „Štít Dr. Dieskaua“ před Bohumilem Hančem.

FOTOGALERIE - Historie lyžování na Královédvorsku

První lyžařské závody na Zvičině

Ve dnech 2. - 4. února 1912 byly pořádány Pod Zvičinou lyžařské závody, které díky silné vrstvě sněhu a krásnému počasí přivábily mnoho diváků nejen z okolí Dvora Králové.

Dne 8. ledna 1915 pořádá zimní odbor SKDK klubovní závody Pod Zvičinou a na Zvičině. Byla to příprava na mezinárodní lyžařské závody pořádané Českým spolkem pro zimní sporty v Praze dne 15. ledna 1911. Ve startovním poli bylo mnoho závodníků včetně těch nejlepších. Závodům přihlíželo neuvěřitelných 3000 diváků.

Rozřazovací závody - nominace na ZOH 1924

Nominace na ZOH 1924 v Chamonix byl provedena na základě dvou rozřazovacích závodů. Ještě na sklonku roku 1923 v Harrachově a v polovině ledna Pod Zvičinou. Závodům předcházel krátký kurs 30 závodníků širšího výběru, který vedli trenéři Hansen, Scheiner a Jarolímek. Po skončení kvalifikace bylo nominováno 12 lyžařů na ZOH v Chamonix 25. 1. – 4.2.1924 Devět ze svazu lyžařů ČR a tři z HDW (Haupverein der deutschen Wintersportverein, založený 23.11.1919 v Německém domě v Praze, hlavní sídlo v Liberci, po 15 letech se stěhuje do Jablonce nad Nisou).

Ziskem čtvrtého místa na jilemnické padesátce a výsledků v rozřazovacích závodech byl na olympiádu v Chamonix nominován Oldřich Kolář z Bílé Třemešné závodící za SKDK. Byl žákem v lyžování i zaměstnancem architekta Jarolímka. Na OH v závodě na 50 km se umístil na 19. místě za 5:05:06 hod. O podmínkách na tomto závodě je popisováno v jiné kapitole.

Běžecký areál Pod Zvičinou

Běžecké závody Pod ZvičinouV období 1918-1938 startovaly běžecké závody všech kategorií zpravidla Pod Zvičinou, kde zázemí obětavě poskytoval hoteliér Hetfleisch. Závody pořádal jak SKDK tak i SOKOL Dvůr Králové a Sokol Bílá Třemešná.

V neděli 22. ledna 1928 uspořádal zde Zimní odbor SKDK veřejné závody Krkonošské župy lyžařské. Hlavním pořadatelem závodu byl arch. Karel Jarolímek, tehdy předseda technického odboru Svazu lyžařů ČSR. Běželo se 16 km (zvítězil olympionik Feistauer z Jilemnice), dále 8 km pro dorost a ženy, jakož i závod na 3 km pro mládež. Odpoledne se konal závod ve skoku na můstku pod Kozlem, ve kterém zvítězil Jaroslav Lukeš z Jilemnice skokem 34 m (Královédvorské listy, roč XVI č. 4 1928).

Běžecké závody v areálu Pod ZvičinouV sezoně 1927/28 se objevuje v metodice v úvaze „Dokonalý lyžař“ informace: bruslení je jeden z nejvděčnějších prvků lyžařského umění, je efektní a skýtá báječnou rozkoš. Odpichování holemi děje se buď střídavě, nebo současně při každém zabruslení. Není to tedy objev přelomu 70. a 80. let 20.století.

Závod vojenských hlídek

Novinkou v sezoně 1928/29 je závod vojenských hlídek Pod Zvičinou. Závodí tříčlenné hlídky, každý člen hlídky se zátěží 5 kg, jede se pohromadě na trati 22 km. Vítězná hlídka složená z jilemnických borců vyhrála za 1:20 hod. Domácí hlídka ve složení Kolář, Rejl, Jiráček byla čtvrtá. Závod byl spojen i se závodem ve skoku. 

Z období do roku 1945 nemáme žádné konkrétní údaje o výsledcích běžeckých závodů, ve kterých se zúčastnili závodníci ze Dvora Králové a okolí.

Sokolský závod branné zdatnosti

Závody žactva v Údolíčku pod můstkem 1964V padesátých letech 20. století nastupuje nová generace běžců Zbyněk Horník, Zdenek Ponikelský (členové družstva sdruženářů ÚDA). Také členové Sokola Miroslav Kučera, Jiří Krys se zúčastňují běžeckých závodů pořádaných jak Sokolem Bílá Třemešná tak i SKDK. Tito dva posledně jmenovaní byli velmi úspěšní v „Sokolovském závodě branné zdatnostipředchůdci dnešního biatlonu. Mladší generace Ladislav Žižka původně sdruženář a Josef Šourek byli v reprezentaci v biatlonu. L. Žižka se drží na špici československého biatlonu v letech 1967-1973.

Krkonošská sedmdesátka, O šátek textilany, Jizerská 50

Desetičlenné družstvo dvorských lyžařů na Krkonošské sedmdesátceV šedesátých a sedmdesátých letech startovalo desetičlenné družstvo složené ze členů i nečlenů TJ JUTA v „Krkonošské sedmdesátce“ (Raich, Hroneš, J. Krys, Kučera, Z.Ponikelský, K. Ponikelský, D. Erlebach, Hlavatý, Horník), jedno družstvo vytvořili i vodáci, několik startů bylo v Jizerských horách na Bedřichově v závodě na 15 km s názvem „O šátek Textilany“. Startovalo se též několikrát na „Jizerské 50“.

Nábor lyžařů ve školách

Přebor královédvorských škol U DuzbabůV roce 1974 provedl Karel Raich na místních základních školách nábor do žákovského družstva lyžařů - sjezdařů a běžců. V letech 1974 – 1976 probíhá suchá příprava společně, v zimě jsou pak tréninky specializovány. V prvním roce sjezdaře vede Luděk Čeněk ml. Pak nastupuje jako trenér ing. Jiří Bureš, ing. Petr Téra a Stanislav Všetečka, na závody jezdí s mládeží Petr Hroneš. Sjezdaři se společně s běžci zúčastňují několika letních výcvikových táborů. Na závody družstvo sjezdařů vyjíždí především do Krkonošských středisek.

Letní kempy

Letní výcvikový tábor běžců ve Studené Vodě u BožanovaPrakticky každou sobotu nebo neděli se jezdilo na závody po širokém okolí. Horní Branná, Semily, Luisino údolí v Orlických horách, na Suchém vrchu, Harrachov, Jilemnice, Trutnov, Lomnice n. P., Police nad Metují, Česká Třebová a další. Běžci absolvovali letní výcvikové tábory. V roce 1975 Jizerka. Chatu bezúplatně pronajala TIBA Frýdlant v. Č, 1976 Medlov. Juta pronajala bezúplatně stanový tábor, 1977 Branžež–kemp, 1978 a 1979 Božanov-Studená Voda, 1980 – 1986 Horní Žďár. Od roku 1977 bylo ubytování účastníků na spartakiádních lehátkách, ve vojenských stanech typ S10, na které byly svépomocí vyrobeny podsady.

V Horním Žďáru chátrala velká budova školy postavené v roce 1888. Podařilo se tak zvaným převodem mezi socialistickými organizacemi tuto budovu převést na Tělovýchovnou jednotu Dvůr Králové. Po dobu dvou let probíhaly brigádnické práce rodičů žáků, členů lyžařského oddílu. Provedla se vodorovná izolace zdiva, nátěr střechy, výměna podlah, rozvod vody, úprava sociálního zařízení. Budova byla využívána na letní výcvikové tábory, první byl v roce 1980, víkendové pobyty jak v létě tak i v zimě.

Mladí závodníci v Peci pod Sněžkou s trenéry S. Všetečkou a P. HronešemNa treninku a na táborech působili trenéři: Karel Raich, Ing. Jiří Tryzna, Jiří Potměšil, Stanislav Všetečka, na Branžeži paní Jana Hlavatá, Pavel Sedláček. O sycení hladových krků se starala paní Jarmila Raichová, v té době ředitelka gymnázia.

Běžci za spolupráce dalších členů oddílu uspořádali 15 ročníků štafetového běhu dvojic v lese nad nemocnicí pod názvem „Královédvorský les“ a to vždy s účastí více jak padesáti dvojic všech kategorií. Účastníci byli z Trutnova, Studence, Pecky, Police n. M., Mostku, Hronova, Bílé Třemešné, TJ Valdice, D. Brusnice, Jilemnice, TJ Dvůr Králové. Poslední závod se uskutečnil v září 1991. Obětavými funkcionáři na této akci byli: paní Záchvějová, MUDr Jan Záchvěj, Josef Jursík, Daneš Raich, Jana Hlavatá, Kateřina Hlavatá. 

Přebor královédvorských škol

Přebor královédvorských škol 1983 Václav Rücker a Petr Hroneš startujíLyžařský oddíl z podnětu Vlastimila Hroneše a Ing. Jiřího Petery organizoval „Přebor královédvorských škol“. Závody měli vždy výbornou atmosféru. Uskutečnilo se 13. ročníků. Nejúspěšnější byla škola Komenského (dnes již zrušená). Školní družstva, bez omezení počtu členů soutěžila o putovní poháry. Pro nejúspěšnější školní družstvo věnoval pohár n. p. Strojtex, pro nejúspěšnější družstvo chlapců a nejúspěšnější družstvo dívek věnoval poháry Městský národní výbor.

Karneval na lyžích

Přebor královédvorských,škol 1983 časoměřiči Daneš Raich a Vlastimil Hroneš, zapisovatelky paní Záchvějová a Všetečková.Výbor oddílu organizoval nejen provoz na Zvičině na sjezdovce, závody, ale i zábavu a společenská setkání. Důkazem je 13 ročníků akce v Raisově chatě pod názvem „Poslední mazání“ a karneval na lyžích.

Maškarní na Zvičině 1976



Družstvo skokanů společně se Sokolem Bílá Třemešná uspořádali v roce 1981 maškarní sjezd ze Zvičiny do Pod Zvičinou.

Na svahu Zvičiny vyrostla reprezentantka Ilona Rejmánková. Ve Špindlerově Mlýně v roce 1982 vybojovala bronzová místa v obřím slalomu a v kombinaci, stříbrné místo ve slalomu.


Sestavil Karel Raich 


Použité prameny

 Petr David, Karel Hampl, Jaroslav Potměšil, Stanislav Slavík, Aleš Suk, Pavel Zelenka: 110 let našeho lyžování 
 Prof. RNDr Karel Martínek, Vlastivědné čtení V/1: Lázně u Mariánské studně pod Zvičinou část I. 
 Prof. RNDr Karel Martínek, Vlastivědné čtení V/2: Lázně u Mariánské studně pod Zvičinou část II. 
 Prof. RNDr Karel Martínek, Vlastivědné čtení V/2: Lázně u Mariánské studně pod Zvičinou část V. 
 Almanach SKDK 1931: 25 let Sportovního klubu, Dvůr Králové n. L. 
 Miroslav Kubát, Krkonoše 6/82: Obrázky z Kroniky zimních sportů 
 Miroslav Kubát, Krkonoše 1/81: O zimách dávno minulých 
 Miroslav Kubát, Krkonoše 3/81: Kouzelná prkénka 
 Miroslav Kubát, Krkonoše 4/81: První čeští lyžaři 
 Miroslav Kubát, Krkonoše 9/81: O skoku 
 Miroslav Kubát, Krkonoše 6/82: Obrázky z Kroniky zimních sportů  - Karel Jarolímek 
 Miroslav Kubát, Krkonoše 10/82: Sjezd a slalom 
 Miroslav Kubát, Krkonoše 11/82: Naši lyžaři v cizině 
 Aleš Suk, Krkonoše 1/2015:Všestranná lyžařina ve Dvoře Králové 
 Ladislav Měšťan, Karel Ježek, Pod Zvičinou číslo 5 ročník VIII: Začátky lyžařství na Královédvorsku 
 Pamětní kniha TJ SOKOL Dvůr Králové n. L. – lyžařský odbor (1940-41, 1945-47)
 Kronika lyžařského oddílu TJ Dvůr Králové n. L. 
 Naďa Šotolová, Krkonoše 12/82: Na návštěvě u Oldřicha Koláře
 Marie Kubátová, Václav Novák, Tucet Krakonošových pobočníků, Sportující stavitel 
 Malá encyklopedie lyžování, Olympia 1987 
 Noviny královédvorské radnice, ročník IV/4 6. 5. 1998, Čestné občanství a pamětní deska architektu Karlu Jarolímkovi 
 Noviny královédvorské radnice, ročník IV/2 24. 2. 1998, Čestné občanství architektu Karlu Jarolímkovi 
 Pavel Pechoušek, Šumava, čtvrtletník CHKO Šumava, zima 2013 Od šerky (1913) k polyesterovému rounu (2013) 
 Sigmund Ruud Skispor krysser verden, Oslo 1938, Praha 1946 Stopy lyží brázdí Svět 
 SOkA Trutnov Kronika ZO SKDK 
 SOkA Trutnov Královédvorské noviny X/7 18. 2. 1922 
 SOkA Trutnov Královédvorské noviny XIX/35 12. 9. 1931 
 SOkA Trutnov Královédvorské pokrokové noviny 1914/2  10. 1. 1914 
 Ročenka Státního okresního archivu v Trutnově. Rok 2000 
 Královédvorské noviny XVI/4 1928

Související články
Nejstarší zprávy o lyžování ze světa i z Čech
Úplné prvopočátky lyžování ve Dvoře Králové n. L. a okolí
Jak se lyžovalo na Královédvorsku před druhou světovou válkou
Historie SJEZDOVÉHO lyžovaní na Zvičině
Historie i současný osud skokanským můstků v okolí Dvora Králové
Osobnosti lyžování na Královédvorsku
Architekt Karel Jarolímek - synonymum pro Královédvorské lyžování
Údolíčko potoku Netřeba pěšky - Safari bez africké zvěře
Vejsplachy - běžkařský areál za humny
Běžecké lyžování - výhody krásného sportu
Podívejte se na nejkrásnější fotky ze skupiny Běžky v Podkrkonoší
Setkání nad přípravou běžkařských tratí na Královédvorsku - Změna termínu
Začátky lyžařství na Královédvorsku podle Ladislava Měšťana a Karla Ježka
Ladislav Měšťan - učitel a sportovec, osobnost, která přes padesát let ovlivňovala sport, výchovu a vzdělávání na Královédvorsku
Vaše komentáře

Přečteno 3817x
 
04.11.2024 - Na interním oddělení městské nemocnice ve Dvoře Králové je opět od pondělí 4. listopadu zákaz návštěv.
25.10.2024 - V pondělí 28. října je zákaz prodeje v provozovnách nad 200 metrů čtverečních prodejní plochy a v některých dalších provozovnách.
21.10.2024 - V železničním úseku Teplice nad Metují - Broumov dojde k prodloužení výluky traťové koleje ve dnech 25.10. - 1.11.2024.
07.10.2024 - V našem kraji už máme pár kilometrů dálnice, takže informujeme o ceně dálniční známky na příští rok: výše ročního poplatku bude 2 440 Kč, měsíční známka za 460 Kč, desetidenní za 290 Kč a jednodenní za 210 Kč.

Kalendář akcí
20.09.2024 - 17.11.2024
VÍŠ, CO NOSÍŠ?
12.11.2024 19:00 - 12.11.2024 20:30
Cestovatelská přednáška - Kanada
12.11.2024 18:00 - 12.11.2024 22:00
NáChodka turnaj v šipkách