Klášter milosrdných bratří (konvent
Královédvorský chrámový sbor v kostele sv. Leopolda v BrněHospitálského řádu sv. Jana z Boha) byl zde založen roku 1747 rodem Dietrichsteinů. Jedná se tedy o tři roky mladšího sourozence našeho hospitálu v Kuksu. Milosrdní bratři jsou bratrský řád, to znamená, že jeho členové nejsou kněží, ale slouží „u lůžka“. Kromě obvyklých řeholních slibů skládají bratři i slib tzv. hospitality. Jedná se o slib křesťanské péče o nemocné a potřebné. Tu konvent naplňuje provozem nemocnice ve své pobočce ve Vizovicích, lékáren v Brně a Letovicích a mateřské školy v Brně. Rovněž se podílejí na provozu nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Veškerou svou činností se bratři snaží naplňovat své řádové heslo „Dělejme dobro a dělejme ho dobře“.
Královédvorský chrámový sbor v kostele sv. Leopolda v BrněPřízeň osudu nám předznamenal již příjezd, kde se v témže okamžiku sjely u brány kláštera na rohu Vídeňské a Polní ulice všechny posádky, které ze Dvora odjely v různých časech a s různým cestovním programem. Potom se nás již ujal převor konventu bratr Martin, který nám byl obětavým průvodcem a pozorným hostitelem po celou dobu pobytu. Také zde jsme zvolili osvědčené schéma – sobota koncert a neděle doprovod mše.
Při příležitosti svátku sv. Leopolda, patrona klášterního kostela, jsme v sobotní podvečer pod vedením a s varhanním doprovodem Víta Havlíčka účinkovali na koncertu. Brněnské publikum bylo spokojeno a dojato zejména přednesem skladby „Těbě pajom“ z pera Mozartova současníka, ukrajinského skladatele Dmitrije Bortňanského.
Večer jsme poseděli a prohlédli si klášter s velikou knihovnou, krásným koncertním sálem, ale také se školkou, prádelnou a ubytovnou pro uprchlíky. Se zasvěceným výkladem nás provedl bratr Martin, který pro svoje poslání opravdu „hoří“ a konventem a službou v něm žije po všech stránkách.
Neděle patřila slavnostní mši k poctě
Kostel sv. Leopolda v Brněpatrona kostela sv. Leopolda provedením Stadlerovy Missy in B a dalšími drobnějšími skladbami. Účastníci bohoslužby nás na závěr odměnili potleskem. Zpívalo se nám zde opravdu dobře. Nově zrenovovaný pozdně barokní kostel s malířskou a freskovou výzdobou od mistra Josefa Sterna, oválná barokní centrála podobná kostelu v Kuksu, nám vyhovoval svojí velikostí i výbornou akustikou. Novou zkušeností byl hodně vyvýšený chór pro sbor, který nás vysunul blíže ke klenbě, která krásně přenesla náš zpěv do celého prostoru. V kostele jsme obdivovali zajímavý umělecký kříž i zcela nový moderní obětní stůl představující hořící keř a ambon ze štípaného skla autorů Pavla Hřebíčka a Miroslava Vochty.
Královédvorský chrámový sbor v konventu milosrdných bratří v BrněPo cestě zpět jsme ještě navštívili vilu architekta Dušana Jurkoviče v Brně Žabovřeskách a ve Ždáru nad Sázavou jsme se protáhli procházkou na Zelenou horu, do poutního areálu sv. Jana Nepomuckého geniálního stavitele Jana Blažeje Santiniho - Aichela. A pak již rychle domů, kde nás budou brzy čekat adventní koncerty ve Dvoře, Kocbeřích, Hlinsku a Hajnici, na které vás srdečně zveme.
Josef Pojezdný