REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Všechny prohlídky měly hojnou návštěvnost – účastníci pozorně naslouchali velmi zajímavému a poutavému přednášení Víta Havlíčka. Ten nemluvil pouze o obecném fungování tohoto krásného nástroje, který postavila firma Rieger (opus 2623) v letech 1933 – 1934, ale dostal se i do podrobnějších detailů královského nástroje (ovládání manuálů, rejstříků, tvoření tónu v píšťale). Návštěvníci měli možnost nahlédnout do vnitřku varhanní skříně, porovnat délku, tvar a materiál píšťal a samozřejmě slyšet spoustu varhanních ukázek již zmíněného přednášejícího. Před závěrečnou diskuzí přítomných (která vždy obsahovala mnoho zajímavých dotazů) bylo pro posluchače uchystáno malé překvapení – zpěv Královédvorského chrámového sboru s doprovodem varhan. Možnost zahrát si na tento nástroj využilo hned několik zájemců. Na samotný závěr zahrál Vít Havlíček nejslavnější a nejznámější varhanní skladbu – Toccatu d moll od Johanna Sebastiana Bacha.
Vzhledem ke špatnému stavu nástroje mluvil Vít Havlíček o plánované generální opravě varhan a jejím financování – chystaných benefičních koncertech a adopci píšťal (stejně jako u adoptování zvířat v ZOO – každý zájemce si může symbolicky „adoptovat“ píšťalu v určité cenové relaci a tím přispět na opravu nástroje).
Na závěr je nezbytné dopsat, že se určitě nejednalo o poslední komentovanou prohlídku na kůru kostela sv. Jana Křtitele. Nyní nezbývá nic jiného, než se těšit, až budou varhany opraveny a ve své plné síle budou doprovázet bohoslužby a rozvíjet hudební kulturu v našem regionu.
Lukáš Koblása
Vaše komentáře |