REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Příležitost hájit zájmy občanů a podat námitku však využili dva jedinci: Jiří Jaroš (fyzická osoba) a Linda Harwot (zástupce Okrašlovacího spolku).
Zajímavostí je, že první z nich je sice původem Dvorák, ale již zde nežije, druhý je náplava, žije zde 18 let. Oba se již zúčastnili prvních jednání se zástupci firmy Lidl, na kterých citelně chybělo město, aby si chránilo především svůj majetek, jeho budoucí hodnotu a možnost využití pro své občany.
Přinášíme vyjádření a zkušenosti lidí, kteří mají zájem měnit veřejný prostor ve městě v zájmu samotných občanů. A vědí, že mají šanci i u výstavby Lidlu, protože zkušenosti z jiných měst a států mluví v jejich prospěch (viz fotografie).
Jiří Jaroš:
„Námitka našla svého adresáta a měl jsem možnost suplovat město na jednáních, kterým se, z mně naprosto nepochopitelných důvodů, Dvůr Králové vyhýbá.
V rámci územního rozhodnutí mě kontaktovali zástupci Lidl Česká republika a následně i stavební úřad Město Dvůr Králové nad Labem.
Měl jsem a budu mít možnost se podrobně seznámit s plány toho, co se v území stane a vymezit prostor pro nějaké zlepšení. Využil jsem to k tomu, abych LIDL ujistil, že námitka směřuje hlavně k počínání vedení města, které si nechalo pod prsty uniknout jedinečnou šanci zlepšit život ve městě a město samotné.
Námitkou jsem chtěl městu získat čas pro vyjednávání a snad ho i ochránit od ostudy, které už se ale stejně asi nevyhne. Pozemky, které za nemalé peníze pořídí, totiž nijak nekontrolují. Nemají sebemenší tušení, co kolem nich v budoucnu vznikne a nemají žádné páky na to, jak zajistit, že se k nim vůbec dostanete pěšky jinudy než ulicí Alešova, a zda kolem ní vůbec budou domy nebo jen nákladové rampy supermarketů a popelnice.
Výsledkem tedy je, že na jednání s poměrně vstřícnými pány kreslíme na parkovišti chodníky, probíráme, kudy by se do areálu dalo vhodně dojít pešky a řešíme barevnost fasád a materiály povrchů.
Opravdu tohle musí dělat občané namísto města? Opravdu musím jezdit na jednání na stavební úřad, abych měl jistotu, že děti nebudou ze školy chodit přes parkoviště?“
Linda Harwot:
„Ráda bych se jménem Okrašlovacího spolku krátce vyjádřila k naší námitce vůči Obchodnímu centru Zálabí alias "Lidlu".
Chci zdůraznit, že zcela respektujeme zájem občanů na vybudování této prodejny a právo společnosti Lidl ji na svém pozemku postavit v souladu s územním plánem.
Co nám ale nepřipadá v pořádku, a proč jsme tedy námitku podali, je fakt, že vedení města zcela rezignovalo na jedinečnou možnost ovlivnit jak toto obchodní centrum bude VYPADAT a jak bude ZAČLENĚNO do navazujícího areálu Zálabí.
Je zcela nepochopitelné a trestuhodné takto rezignovat na slib složený po svém zvolení, že „budou svoji funkci vykonávat svědomitě, v zájmu obce a jejích občanů“. Navržená varianta tří bloků obchodního centra je "uzavřená" do sebe a není urbanisticky začleněna a napojena do okolí a proto i další rozvoj lokality Zálabí bude komplikovaný.
Přestože byli přítomní zástupci Lidlu velmi vstřícní a snažili se našim námitkám vyjít maximálně vstříc, projektová dokumentace je již hotová a žádné zásadní změny již nejsou možné. Pokoušíme se alespoň dojednat ozelenění zadních stěn budov a bezpečnější průchod areálem pro pěší.
Říkáte si, že s podobnými nadnárodními koncerny možná ani nelze bojovat, že vedení města nemělo šanci něco změnit? Nuže, na závěr přidávám obrázky několika prodejen Lidl z míst, kde občané jasně řekli, že buď bude prodejna architektonicky ladit s jejich městem, nebo tam nemusí být vůbec. Posuďte sami, čeho je možné dosáhnout - kéž by to pro nás bylo poučením alespoň pro příště..."
Redakce
Zdroj: fcb profil Jiří Jaroš, Linda Harwot
Vaše komentáře |